Tuesday, September 19, 2006

واکنش هلندی ها به سفر فضایی ِ زن ایرانی

Bellow follows the Persian translation of reader-comments on Anousheh Ansari 's space-trip, given in a Dutch newspaper.

خبر پرواز انوشه انصاری، اولین فضاگرد ِ زن را همه ی دنیا دید و شنید و این باعث افتخار ایرانیان شد، چرا که او اصالت خود را پنهان نکرد و حتا پیش از پرواز گفت: " فکر می کنم که پرواز من بارقه ای از امید در دل جوانان ایرانی ایجاد کند و یاری شان دهد که به پیشرفت بیاندیشند، به چیزهای مثبت. چون هر چه آنها می شنوند افسرده کننده است، حکایت جنگ و خون ریزی ست."

روزنامه ی عامه پسندِ هلندی Telegraaf که همدلی چندانی با مهاجر جماعت ندارد، این خبر مثبت ِ عالمگیر را بیدرنگ درج کرد. ( متن هلندی)

.

اما جالب تر از خود ِ خبر، نظرات ناهمگون و گاه طنز آلود خوانندگان بود که مرا برآن داشت آنها را ترجمه کنم تا فارسی زبان ها هم با واکنشهای گاه سطحی یا مغرضانه و گاه منطقی و همدلانه ی خوانندگان خبر که اغلب هلندی اند آشنا شوند. البته خوبی ِ اینگونه نظرخواهی ها نیز همین است که کسی احساس و عقیده ی خود را پنهان نمی کند.

چندتایی از نظرات تکراری یا بی ربط را کنار گذاشتم. محل سکونت افراد را به زبان هلندی کنار بیشتر اسم ها می بینید. امیدوارم لذت ببرید و نظر خودتان را نیز در انتهای مطلب بفرستید.

--------------------------------------------------------

Mark Peters, Voorburg: خوش به حال اش و آرزو می کنم که در اوج آسمان به او خوش بگذرد!

K. Fakkedlij, Amstelveen: چه ایده ی فوق العاده ای. حالا باید دولت ایران هم یک بلیط یک طرفه بگیرد برود به همان سمت!

H.J. den haag: این یعنی اینکه بیست میلیون دلار را باد ِ هوا کنی. این خانم پناهنده با این پول کارهای بهتری هم می توانست بکند.

Klaas, Utrecht: ای بابا، به نظر من ملاهای ایران هنوز فکر می کنند که زمین صاف است، و درنتیجه اصلاً وجود چیزی مثل یک ایستگاه فضایی ممکن نیست...؛-) اما من بعنوان یک لامذهبِ معتقد و یک پیروی ثابت قدم علم و دانش برای این خانم ایرانی موفقیت کامل آرزو می کنم، و اگر یک وقت بخاطر همکاری اش با کاروان علم مشکلی برایش پیش آمد ( چون تمام علوم در قرآن جمع شده است!) لازم است که ما قبل از هر کس دیگر به او پناه بدهیم.

Mike, Best: آیا اینها لباس فضانوردی با روسری هم دارند یا نه؟

Ronald, Heerlen: امیدوارم که او الگویی باشد برای زنهای بسیاری که در ایران تحت فشار هستند.

AMS, AMS: مواظب باشید، این جاسوسی ِ فضایی است.

Verrijk, Haarlem: آیت اله ها از این کارها خوششان نمی آید و تعبیرشان این خواهد بود که چنین کاری تجاوز به حریم ملکوت است، بخصوص که زنی همراه با دو مرد داخل یک کپسول به سوی ایستگاه فضایی می روند. من برایش آرزوی موفقیت می کنم و او در زادگاه کهن خود نمونه ای خواهد بود برای هم سرنوشت های ستم دیده اش. میان آسمان و زمین چیزهای بیشتری هم وجود دارد، بی آنکه لازم باشد مذهب را در آن دخیل کنیم. آیت اله ها مراقب باشند، به زودی او شیطان را با خود می آورد و باز شما بهانه ای خواهید داشت که پیشرفت را مورد حمله قراردهید!

Ton, Schiedam: کاش او در فضا باکره های معروف را ملاقات کند و درس خوبی به آنها بدهد!

Martin, Amsterdam: سفر فضایی، باشد، موردی ندارد. اما این بیست میلیون را از کجا آورده؟؟؟

Patrick, Hoofddorp: آیا قبل از حرکت بازرسی اش می کنند ببینند موادمنفجره همراه دارد یا نه؟ و فکر اش را بکنید که سفینه ی فضایی را بدزد و با آن به جایی حمله کند! برای پرداخت هزینه ی سفر از کجا پول آورده است؟

Firoz Irani, utrecht: او باعث افتخار است.

H. de Groot, Rotterdam: بسیاری از جوانان ایرانی سکولارتر از آن اند که شما می پندارید! بخصوص جوانانی که دانشگاه می روند. کمی به آنها فرصت بدهید، اغلب تعصباتی به این جوانان نسبت داده می شود که خودشان هم خواهان آن نیستند.

W. te Amersfoort: مسخره است! بهتر بود این همه پول را می دادند به "جهان سومی ها". جایی که هنوز آدمها از گرسنگی می میرند.

stefano, a'dam: حتماً باز دوباره عده ای "مسلمان" خواهند گفت که به ما توهین شده...

Niek, groningen: زنی پرموفقیت در کار خود، که برای زنان هموطن اش نمونه است و خوش ظاهر هم هست! دیگر چه می خواهید؟... فقط حیف که عده ای خواننده ی وامانده اصرار دارند خود را با اظهار نظرهای لات منشانه خالی کنند. حرف حساب شماها چیست؟

ik, duitsland: " انصاری مجبور شد پرچم ایران را از لباس فضانوردی اش جدا کند." مضحک نیست؟ پس پرچم آمریکا و روسیه را هم ممنوع کنید دیگر.

De La Verga, En Quesa: چه زن زرنگی... از هیچ به میلیونها رسیده... کارش عالی ست.... فکرکنم در سال صدمیلیون دلار درآمد دارد وگرنه بعید بود بیست میلیون برای سفر فضایی بپردازد... خطاب به آنهایی که منفی بافی می کنند: پوزه تان را ببندید و در کارخانه بیگاری کنید یا به حقوق از کار افتاده گی بچسبید... گیرم که این زن زمانی از کشور خود گریخته باشد اما حالا یک آمریکایی ثروتمند است. اما شما بعد از بیست سال کجا خواهید بود؟ بگذارید حدس بزنم:...بیمه ی از کار افتاده گی...از او یاد بگیرید! از همه ی شما باهوش تر است! این را ثابت کرده.

Kees, Rotterdam: یک ایرانی؟ شک دارم. تو پرچم و افتخار ات را کنار گذاشتی. به همین خاطر دیگر نماینده ی ایران نیستی و نمی توانی برای آنها قد علم کنی. پس متأسفم! تو اولین نفر نیستی. موفق باشی آمریکایی، با آن پیام بی ربط ات.

Willem, Zoetermeer: حق اش بود این بیست میلیون برای اهداف بهتری مصرف می شد.

Dick,: اوف... اگر زرنگ باشد می تواند در " اعماق فضا" باز کلی پول بسازد. منظورم این است که آن مردهای بیچاره که چندین ماه در آن ایستگاه فضایی حبس شده اند احتیاج دارند که گاه گداری هم چیز...اوم.... و باید اعتراف کنم که جذاب به نظر می رسد!

MrSiezen,: بچه ها، هزینه کردنِ این بیست میلیون برای این کار خیلی مفیدتراست تا اینکه مثلاً به فقرا پرداخت می شد. اگرچه شکمی با آن سیر نمی شود اما پیامی روشن دارد خطاب به آنهایی که زنان بسیاری را از جمله در ایران سرکوب می کنند. ضمناً نمونه ای برای خود زنها هم هست. خیلی ها را امیدوار می کند و نشان می دهد که باید آنچه خودشان می خواهند، همان را انجام دهند. از تلویزیون ایران آگهی برای صندوق پستی 51 پخش نمی کنند...[اشاره به صندوقی در هلند که پاسخگوی پرسش های مردم درخصوص خدمات دولتی وحقوق شهروندی ست].

Arnold S., California: پرواز این زن فقط ایرانی ها را امیدوارتر نمی کند، بلکه به همه ی آنهایی که می خواهند روزی زمین را ترک کنند امید می دهد. آدمهای پولداری مثل این خانم به مرور باعث می شوند که افراد بیشتری از عهده ی پرداخت هزینه ی سفرهای فضایی برآیند. کمپانی ویرجین در سال 2008 تورهای درون مداری اش را شروع می کند. تا ارتفاعی نزدیک به 100 هزار کیلومتر فقط با 200 هزار دلار. پس من نیز پیش از آنکه عمر ام به آخر برسد می توانم وارد فضا بشوم. برای همین هم الان دارم کار می کنم.

l. Mooij, ISS : چه قشقرقی براه انداخته اند سر اینکه یک نفر چطور پول خودش را مصرف می کند. بدخواهی هنوز همه جا حضور دارد. و درباره ی به باد دادن آن بیست میلیون: یک سنت اش هم حرام نمی شود. همه ی مبلغ روی زمین پرداخت شده است بابت حقوق آنهایی که در برنامه های فضانوردی کار می کنند. برای یک بار هم که شده مثبت فکر کنید، نق نقوها !

els, schiedam: آفرین دختر. به تو افتخار می کنم. و تو Mike ، اگر درست به عکس نگاه کنی می بینی که روسری سرش نکرده است. دیگر چه حرفی داری؟ حسودی؟

Jolanda, H.:ایرانی-آمریکایی، زن، اولین زن ایرانی در فضا، 20 میلیون؟؟؟؟؟؟ این در من احساس عجیبی بوجود می آورد.

abdul-kadir, apeldoorn:خبر خوبی است به نظر من! اما اینکه باید پرچم ایران را جدا می کرد، نه. ایرانی ها ملت بدی نیستند و پرچم شان نشانه ی تروریسم نیست. فقط عده ای بی عقل همیشه در این جمع هستند که ایران و عربها و همه ی مسلمانها را بدنام می کنند. هر مسلمانی که تروریست نیست. من هم مسلمان ام و زادگاه ام ترکیه است. انشاء اله بتوانیم به دنیای غرب نشان بدهیم که ما تروریست نیستیم!

Joop, Amsterdam: این خانم هزینه ی سفر اش را خودش می پردازد و امیدوارم که خیلی به او خوش بگذرد. و خطاب به آنهایی که زیادی جوش می زنند هم بگویم که... کون گشادتان را جمع کنید تا شاید خودتان هم یک وقت به مسافرت تفریحی بروید. هر کس که سخت کار می کند به نظر من حق اش است که تفریح هم داشته باشد.

mike,, leerdam: بیست میلیون دلار؟ در کشور خودش مردم از گرسنگی تلف می شوند.

a, rotterdam: بیست میلیون. اگر این زن سفیدپوست بود باز هم شما همینطور واکنش نشان می دادید؟ درباره ی اتلاف پول، باکره ها، فقر و غیره: بهتر است مراسم روز شازده ها را ببینید [ مراسمی مجلل برای اعلام عملکرد و برنامه های ی دولت توسط ملکه ی هلند که امروز بود اتفاقاً ]. آنجاست که پول هدر می رود.

.: بالاخره معلوم شد که زنهای ایرانی هم دارند خودشان را از محدودیت ها رها می کنند. او با سختکوشی تحصیل و کار کرده است تا بتواند به اینجا برسد و امیدوارم که نمونه ای باشد برای زنهای دیگری که سرکوب می شوند!

Dolf, Almere: این بیست میلیون در هر حال بهتر از پول نفت ایران هزینه شده است که صرف ِ کاتیوشا های حزب اله می شود، که آنها راهم اسرائیل با یک میلیون و دویست هزار بمب خوشه ای خنثی می کند..

: Bergh, Almere خوشبختانه چند واکنش مثبت هم بین دیگر واکنش ها ی پر از بلاهت وجود دارند. چه نظرات احمقانه ای راجع به پول، مسلمانها و روسری. چه موجودات سطحی و سرخورده ای هستند. تازه از غلط های زبانی شان چیزی نمی گویم. به نظر من باید حق رأی دادن را از اینجور آدمها گرفت. دریغ اگر هلندی های معمولی چنین باشند. این خانم کارش حرف ندارد.

N. Aydogdu, Utrecht: هر چه باشد این زن جایی می رود بالاتر از مردان ِ هموطن اش با آن ریش و پشم و قالیچه ی سلیمانِ شان!

29 comments:

Mahsa said...

bamazeh bood,:)

Anonymous said...

The most important message which I got from these comments is that nobody can emphasize the stupid people only gathered in the third world countries!

M. Mahdavi said...

The most important message which I got from these comments is that nobody can emphasize the stupid people only gathered in the third world countries!

Anonymous said...

باید بگویم این استوپیدهایی که مهدوی میگوید، همه جای دنیا غالبند بر غیراستوپید ها.

Reza Miri said...

Hi
Im very happy for Anousheh Ansari and for all Iranian people who are inside and outside Iran.
People who dosnt like this great news about Anousheh Ansari I can say they are jealouse.
Wish you come home safe and we love you.

HKH said...

Hi,
We are all proud and happy that the first woman is from iran,

Jealous people specially in holland: go and Die.

hazard said...

greetings:
We wish ansari to get back safe and sound,

this should be a sample for all other woman all over the world,keep up the good work iranians.

Anonymous said...

When this lady's (Anooshe Ansari) ancestors were rulling half of the world 2000 years ago, Northern Europeans (Caucasians) were chaising animals in woods. Så read your history and zip it.

Anonymous said...

pop really needs this kind of trip but for ever

bfahimirad said...

she showed iranian poepole are smart

Anonymous said...

it looks it's an international problem!yes mean guys are spread every where,we can speak nice .it is better than being jealous.i'm proud of being iranian!not just for anoushe ansaries.for all that beautiful calture and history about 3000 years!do we never told you europian's some thing bad?any way it goes back to our lovely culture.

Anonymous said...

It is good to see what other people think about Iran and Iranians !!!!

رها said...

آدم می دونه نظر جهان نسبت به ایران چیه ها! اما باز هم خوندن بعضی از کامنت ها آدم رو ناراحت می کنه. دقیقا حس افغانی بودن بهم دست داد...

Anonymous said...

Prophet MOHAMMAD:"If the sciense reaches its zenith , Iranian will be there".

agar elm be soraya berese Irani onjast.

hanna said...

Hi anoosheh.I hope have good trip.I think you are a brave woman.I think that is a gift from god for you to open your mind and your sight about word.Go to above and look at earth and some foolish people that speak about Scarf,life in iran and ....
Go and pray for all human with all religous, for safety and peace in all country,pray for all poorman that find in all country in Holand,U.S,U.k.,Italy,Germany,Palestain,Iran and ...
Pray for foolish people that have a little idea.

Anonymous said...

well done to you.

Anonymous said...

have a look to this link below to see that Iranian men also have the same idea:
Firouz Naderi, Mars Program Manager. His job, as the head of the Mars Program.
SEE:
http://mars.jpl.nasa.gov/spotlight/architects-of-exploration.html

Anonymous said...

The Architect of Mars Exploration

Firouz Naderi,

SEE:

http://mars.jpl.nasa.gov/spotlight/architects-of-exploration.html

Ramin Farahani / رامین فراهانی said...

Thanks for the link Firouz, interesting!

Sholay (1975) شعله said...

من هم با رها موافقم. حس خوبی از خواندن نظرات هلندی ها به ادم دست نمی دهد. چرا راجع به تمام ایرانیان اینگونه سیاه فکر می کنند؟ اینا خیلی خودپسندند. دوست دارند ایران همیشه همینطور عقب افتاده و فقیر باشه. این خانم انوشه انصاری هم که دیگه ایرانی نیست . 25 ساله رفته امریکا. اونجا آدم شد. اگه اینجا می ماند هیچ چی نمی شد
شاید هم مثل خواهر شاگرد اول من از دنیا می رفت.

محمد شكيبا said...

به كوري چشم هر كي كه نميتونه ببينه
حالا اگر يكي از خودشون ميرفت
دنيا رو خفه ميكردن
انشاالله صدبار ديگه هم بره
به كوري چشم اونا

از هلند said...

دوستان عزیز حالا زیاد هم عصابانی نشید. نظرات مثبت هلندی ها بیشتر از نظرات منفی بود و راست اش هلندی ها هم یک فضا نورد داشتند که اهمیت اش بیشتر از توریسم فضایی ست. به هر حال این بود تنوع واکنش ها جالبه

Anonymous said...

جالب بود، کاش میشد کامنت های نشریات دیگر هلندی دررابطه با این موضوع هم ترجمه ونشر می یافت

Anonymous said...

هلندی ها احمقترین آدمهایی هستند که من در عمرم دیده ام.
ملتی خودپسند و بچه گانه، نفهم و بی عاطفه.

این را پس از دو دهه زندگی در هلند می گویم.

Nederlanders zijn domme kinderen.

Anonymous said...

Salam
ebteda az khanoome ansari tahsakor mikonam ke irani boodanehsoon ra baraye hameye donya bayan kardan va asliyateshoon ra faramosh nakardan.
baraye ishoon areooye movafaghiyat mikonam va be kasani ke az hadar dadane in pool sohbat mikonam mikham ino begam ke " ishoon baraye be dast avardane in pool zahmat keshidan va salha tahsil kardan , va motmaen bashan ke ba in kar bazham be khode ma daran khedmat mikonan .manham az koodaki in baram yek dream hast ke betoonam beram faza .va fekr mikonam ke ba aghaze kare companye ansari in sharayet baraye man ke dar iran hastam ham mohayya beshe
kheili doosetoon daram khanoome ansari.

Elham said...

درود به خانم انصاری که مایه افتخار ایران و ایرانی است. متاسفم که با وجود این همه پیشرفت علمی هنوز انسان های کوته فکری در دنیا پیدا می شوند که کاراین خانم را با عقل ناچیزشان به سیاست وهزاران مسئله پیش پا افتاده ربط می دهند و چشم ندارند تا اقتدار مردم ایران را به این شکل ببینند.یادشان باشد که انواع مختلف تجاوزاتشان را همه مردم دنیادارندمی بینند.
هوش علمی در درجه اول متعلق به ایرانیان است و خانم انصاری نیز با تحصیلات عالیه به این مدارج علمی و درنهایت به پول رسیده و باید بگویم این سفرگوارای وجودش.
الهام-ط از تهران

ترانه.ل/تهران said...

تصمیم و هدف هر شخصی قابل احترام هست و کسی حق تمسخر آنرا ندارد ،چه برسه به چنین تصمیمی که توسط یک خانم نمونه ایرانی گرفته شده و به عقیده من این انتقادهای منفی همه حاکی از حسادت این افراد به این خانم موفق هست .این خانم میتونست با این پول برود مثل همه سوپر استارا جراحیهای پلاستیک مختلف انجام بده تا شایدبخاطر زیبایی صورت و هیکلش تحسینش کنند یا فلان ویلارو در بهترین و معروفترین نقط دنیا بخره تا توی رسانه ازش اسم ببرند .اما هدف او بالاتر از همه این حرفها بود و از صمیم قلبم به اون تبریک میگم بخاطر این انتخاب و افتخار میکنم که بعنوان اولین زن(فرقی ندارد که ایرانی باشد یا یک غیر ایرانی ) به فضا رفته .این خانم با خلوص نیت گفت که آرزوی برقراری صلح و آرامش را در دنیا دارد و به نظر من این بی انصافی هست که اینصور مورد انتقاد منفی قرار بگیره

baran said...

مدتهاست كه من دارم با اين مردمان بى فرهنگ و بى اصالت هلندى زندگى ميكنم و به خوبى خلق و خوى اين مردم را ميشناسم
مردمانى بسيار حسود و سطحى نگر هستند
از چنين مردمانى كه تنها سيصد سال تاريخ دارند انتظارى بيش ازاين نميرود
مردمانى كه اجدادشان دزدان دريايى بودند و خود به آن افتخار مى ورزند

اتفاقأ براى ما بايد جاى خوشحالى باشد كه چنين مردمان احمقى در باره ما چنين نظراتى بدهند تنها در اين مانده ام كه اين مردم عقب افتاده چطور به خود اجازه نظرخواهى درمورد كشورى مثل ايران ما داد اند??????

Anonymous said...

سلام
انوشه عزیز درود بر تو و تفکر بی حد و حصر تو.تبریک به ماکه تو افتخار مایی به خانواده عزیز تو به همسر بزرگوارت به خود تو، بله تو انوشه عزیز که ثابت کردی خواستن توانستن است تو که به زیبایی هر چه تمام فرق زبیایی با زشتی ،بدی با خوبی و از همه مهمتر فرق خرد و دانش را با جهالت به همگان نشان دادی.من افتخار می کنم که در دنیای امروز ، در قرن 21، قرن تکنولوژی که هنوز خیلی ها اسیر برریت عهد حجر هستند تو یک دختر ایرانی که من به عنوان یک پسر از سرزمین ایران به خوبی می دانم که چه مشقت هایی را برای رسیدن به هدف والایت سپری کرده ای، کاری را انجام دادی که همه آنهایی که توانایی هضم این بزرگی را ندارند از انجام آن عاجزند.
آنانی که همه چیز را در پول ،قدرت یا ...می بینند.تو بزرگوار افتخار هر انسان آزاد اندیشی هستی که در دنیایش رنگ ،مذهب،نژادومرزی برای برتری یا ترجیح وجود ندارد.
درود بی پایان من تقدیم تو بزرگوار که از نظر من مهم نیست با چه پرچمی یا به چه عنوانی به فضا رفتی.ممنون از پیام زیبای صلح ات که فقط از یک ذهن باهوش چون تو بر می آید.
انوشه عزیز سبز باشی و پایدار .
با بهترین احترامات
شاهرخ از تهران