Wednesday, October 18, 2006

تظاهر به همجنسگرایی

Canal Pride in Amsterdam: a day for gays to show off proudly!

در خبرها آمده بود که دولت هلند بر مبنای گزارشهای نگران کننده ی سازمان دیده بان حقوق بشر از بازگرداندن ِ پناهجویان ِ همجنسگرای ایرانی به کشورشان خودداری خواهد کرد. این چرخش غیرمنتظره در پی تلاشی درازمدت از جانب دولت هلند برای اخراج این افراد صورت می گیرد و بعید نیست شگردی انتخاباتی ازجانب مسئول امورمهاجران یعنی ریتا فردُنک از حزب لیبرال باشد. چون میدان دادن به همجنس بازان در هلند مدتهاست تا حد افراط به یکی از معیارهای آزادی و رواداری بدل شده است و در میان جمع کثیری ایجاد محبوبیت می کند. عناوین خبرهای اولیه حتا به اعطای پناهندگی به این افراد اشاره داشتند اما در روزهای بعد سایتهای خبری هلندی این شرط را هم از قول مقامات مسئول به خبر اضافه کردند که همجنسگرایان باید بتوانند ثابت کنند که به واقع چنین گرایشاتی دارند و درصورت بازگشت به ایران مورد پیگرد قانونی قرارمی گیرند. حال چطور می شود این موارد را ثابت کرد، بحث دیگری است که در واکنش ها به این خبر باعث تفریح عده ای نیز شده بود.

در اصل هر پناهجویی باید بتواند به شیوه ای باورپذیر روشن سازد که امنیت او به دلایل سیاسی، مذهبی، قومی و اجتماعی در کشور مبدأ در خطر است وگرنه مشمول شرایط مندرج در معاهده های حقوق پناهندگی نمی شود. پس می بینید که در اصل چیزی تغییر نکرده است، فقط ریتا فردنک و حزب اش با اتخاذ یک تاکتیک خبری تغییری جزئی را مانند یک چرخش اساسی و انسان دوستانه جلوه داده اند و با فریب مردم خود را محبوب تر ساخته اند.

( بی بی سی / De Telegraaf)


پیشینه

وزارت خارجه ی هلند از یک سال پیش مأموری را برای بررسی شرایط همجنس بازان به ایران فرستاده بود تا مطمئن شود برگشت کسانی که ادعای همجنس بازی دارند خطری را متوجه آنها نمی کند. به بیان دیگر آنها در پی مستدلات و شواهدی بودند که بر اساس آن بتوانند با یک اقدام کلی و فراگیر از شر این قبیل پناهجویان که تعدادشان در حال افزایش بود راحت بشوند.


گزارشهای وزارت خارجه هلند درباره ی شرایط حقوق بشر در کشورهایی مانند ایران به مثابه ی دستورالعمل و ملاکی برای تصمیم گیری توسط وزارت دادگستری این کشور نسبت به درخواست های پناهندگی می باشد، اما گزارشهای دیگر نهاد های مستقل و نیز شرح حال شخصی افراد نیز در این روند قضایی بررسی می شوند.


مشاهدات

گزارشگر وزارت خارجه ی هلند بر اساس مشاهداتش در ایران به این نتیجه رسیده بود که خطر چندانی همجنسگرایان را تهدید نمی کند و همجنس بازان معدودی که اعدام شده اند اتهامات دیگری چون تجاوز و قتل نیز داشته اند و تنها به خاطر لواط اعدام نشده اند. احتمالن حضور کم و بیش محسوس ِ عده ای از همجنس گرایان تهران در مکانهای خاصی چون پارک دانشجو هم می تواند این تصور را در این گزارشگر بوجود آورده باشد که همجنس بازان ایرانی واهمه ای از مأموران ندارند.


اما گزارشهای تأیید نشده خبر از دام افکنی توسط برخی مأموران در چت رومها می دهد. گفته می شود آنها با تظاهر به همجنسگرایی اینگونه افراد را به دام می اندازند. واقعیت این است که اثبات گناه کبیره ی لواط و نیز همجنس بازی در بین ِ بانوان کار ساده ای نیست و در صورت دستگیری افرادی که مظنون به اینگونه گرایشهای جنسی هستند، احتمال ِ اعمال سنگین ترین مجازات، یعنی اعدام بسیار کم است. اما همین احتمال کوچک کافی است تا جان عده ی زیادی به خطر بیفتد. من قصد ورود بیشتر به این مبحث را ندارم چون در تخصص حقوقدانان و جامعه شناسان است و در یدِ شارعان. همجنسگرایان نیز نگرانی های خود را از طریق انجمن هایی که دارند، بیان می کنند.

Scene from the film "Shahram and Abbas", a Dutch single play about two Iranians who pretend to be a homo couple, in order to stay in the Netherlands

.

فیلم هلندی در این باره

می خواهم به فیلمی نیمه بلند اشاره کنم که در هلند ساخته شده است و به همین موضوع می پردازد. عنوان این فیلم نیمه بلند که برای تلویزیون تولید شده، "شهرام و عباس" است و ماجرای دو ایرانی را بیان می کند که با هم وارد فرودگاهی در هلند شده اند و می خواهند درخواست پناهندگی کنند. پیش از انجام بازپرسی درباره ی دلایل فرارشان از ایران، این دو قرار می گذارند که خود را بعنوان یک زوج همجنسگرا معرفی کنند تا شاید بخت بیشتری برای پذیرفته شدن بعنوان پناهنده داشته باشند. یکی از این دو، خبرنگاری میانسال و خوددار است و دیگری پسری جوان و کم تجربه. در ادامه ی ماجرا این دو ناچار می شوند نقش دو همجنس باز را بازی کنند که در نتیجه فضای واقعگرایانه و تلخ فیلم، حس و حالی طنزآلود نیز به خود می گیرد.اما سرانجام آنها نمی توانند این بازی دشوار را تا به آخر ادامه دهند و ... ( نسخه ی آنلاین فیلم را اینجا ببینید! )

.

همانطور که این فیلم نشان می دهد، برخی از ایرانیانی که در هلند مأمنی برای خویش می جویند، به دروغ خود را همجنسگرا می خوانند و فرایند حقوقی را برای همجنسگرایانی که به واقع چنین گرایش هایی داشته اند و دارند سخت تر می کنند. اما تراژدی در اینجاست که گروهی مجبور می شوند بخاطر مشکلات روزافزون، ترک دیار کنند و برای مقابله با قوانین سختگیرانه ی مهاجرت در غرب به چنین فوت و فن هایی متوسل شوند تا به هر قیمتی که شده آنجا بمانند به این امید که زندگی بهتری برای خود بسازند. حال آنکه متوجه نیستند مسیری که آغاز کرده اند دشواریهای مضاعفی با خود به همراه می آورد که ممکن است تحمل آن را نداشته باشند.

________________

افزونه ( 5 مارس 2007):

متن مصاحبه ی بی بی سی با فرید حائری نژاد، سازنده ی فیلم مستندی درباره ی همجنسگرایان در ایران: اینجا

ویدئوی این فیلم: اینجا (قسمت دوم و سوم ویدئو در لیست موجود است)

1 comment:

Kamangir said...

ممنون. خیلی جالب بود.