Wednesday, November 01, 2006

Kidman hit in Tehran تهران در جستجوی ِ نیکول کیدمن

Nicole Kidman in sci-fi thriller "The visiting"

اگر از کسی بپرسید نیکول کیدمن در کجای دنیا محبوب تر است، هیچکس به ایران فکر نمی کند. اما آمارِ جستجو در گوگل (در نوامبر 2006) نشان می دهد که تهرانی ها بیشتر از هر شهر دیگری در جهان به این بازیگر ِ ساکن نشویل و شاغل در هالیوود توجه و علاقه دارند و بیش از دیگران نام او را در گوگل برای جستجو وارد کرده اند. شهر تهران با اختلاف زیاد بالاتر از سیدنی، زادگاه ِ کیدمن، در صدر جدولِ نتایج ایستاده است. خود نگاهی به آن بیندازید:

این موضوع آنقدر به مذاقِ یک گروه خبریِ استرالیایی خوش می آید، که آن را تیتر ِ گزارش خود درباره ی گوگل-ترندز می کند. حال اگر نام ِ پاریس هیلتون (خواننده و بازیگر ِ بی پروا ی آمریکایی) را وارد گوگل-ترندز کنید می بینید که شهر ملبورن، از صدر نشینان جدول است. نویسنده ی گزارش که هموطنان ملبورنی اش را بهتر از ما می شناسد، این موضوع را با جنس ِ خراب ِ ملبورنی ها و عطش آنها برای دیدن ویدئوهای هرزه نگاری (پورنوگرافی)ِ منتشر شده از این بازیگر جنجالی در اینترنت، مرتبط می داند.
این گزارشگر دیگر پیگیر نشده است تا دریابد که تهرانی ها فقط دوستدارِ نیکول کیدمن نیستند. بلکه ستارگان دیگری چون Jennifer Lopez و مادونا را هم بیش از هرشهر ِ دیگر، مشمولِ عنایتِ خویش نموده اند تا سرآمدِ ستاره جویانِ جهان باشند.
Paris Hilton
روشن است که بیشتر ِ وبگردهای تهران، دنبالِ متن هایی که نمی شود فهمید، یا محصولاتی که نمی شود خرید نیستند. بلکه می خواهند عکسها یا تکه فیلمهای این مه رویانِ خوش اندام را تماشا کنند و مفتکی حظی ببرند. از آنجا که ایرانی ها در جستجوی واژه هایی چون fuck و sex هم مقام بالایی دارند، ماهیت عطش آنها نسبت به ستارگان سینما و موسیقی آشکارتر می شود. [البته تشدیدِ فیلترینگ باعث نزول مقام ایران در اینگونه رقابت های ناپسند اما پرطرفدار شد].
.
با همه ی اینها باید اقرارکرد که کیدمن باوقارتر و پرمایه تر از چهره های لَوندی چون پاریس هیلتون است. نمایش عمومی فیلمی مانند "دیگران" در سینماها و تلویزیون ایران، و نیز محبوبیتِ دی وی دیِ Eyes wide shut نزدِ فیلمبازهای تهران، نیکول کیدمن را (که در هردو فیلم حضوری درخشان دارد) به سینمادوستان ایرانی شناساند و دلشدگان ِ بسیاری را به افسونِ این صنم گرفتارکرد.
در فیلم آیز وایدشات، آخرین ساخته ی کوبریک، کیدمن چند جا برهنه ظاهر می شود، از جمله در صحنه ی عشقبازی با شوهر سابق اش تام کروز، که نمونه ای به یادماندنی از همگدازیِ فضای رمانتیک با حال و هوای فلسفی ست.
.
با همه ی اینها، گوگل-ترندز فقط ابزاری برای ردیابی ِ محبوبیتِ ستارگان نیست. بلکه در امپراطوری ِ داده ها، وسیله ای برای شناخت بازار جهانی هم هست. یک کارشناس به درستی در انتهای گزارش می افزاید: " این دوای هر دردی نیست. برمبنای این داده ها نمی شود رفت تهران و محصول یا مجله ای را با اسم نیکول کیدمن عرضه کرد. مردم آنجا ممکن است روی کامپیوتر به او علاقه مند باشند اما شاید نخواهند پولشان را صرفِ خرید محصولات بکنند."
متن گزارش را در پیوند زیر ببینید:

2 comments:

بابای نسترن و نیلوفر said...

درسته که نیکول کیدمن استرالیاییه ولی در سیدنی به دنیا نیومده. بر خلاف اونچه که خیلی ها فکر می کنند اون در هونولولو هاوایی بدنیا آمده. البته این واقعیت رو خیلی از استرالیایی ها هم نمی دونند

Javid Jiliz said...

Harf Nadasht :)) Jaleb bood